Liszaj różowaty to choroba skóry nazywana również "pityriasis rosea". Choroba często objawia się małymi, łuszczącymi się, okrągłymi plamami na skórze. Jednak choroba jest zwykle nieskomplikowana z łagodnymi objawami.
Jakie są objawy porostu róży?
Liszaj różowaty przechodzi przez różne etapy. W rezultacie objawy zmieniają się w trakcie trwania choroby. Nawet na kilka dni przed pojawieniem się pierwszych oznak na skórze, osoby dotknięte chorobą mogą czuć się osłabione i zmęczone. Często występują również bóle głowy lub stawów.
Jak wygląda porost floretowy?
W początkowej fazie floretscence charakteryzuje się okrągłą lub wydłużoną plamą na klatce piersiowej, brzuchu lub plecach. Ta tak zwana plama pierwotna jest różowa do brązowawej, ostro zarysowana i łuszcząca się. Zaczerwienienie może mieć rozmiar od trzech do dziesięciu milimetrów. Plama jest uniesiona, a łuszczenie na krawędziach jest skierowane do wewnątrz. Sprawia to, że plamy zdalnie przypominają kwiat róży. W ciągu jednego do dwóch tygodni wokół pierwotnej plamy tworzy się wiele małych, łuszczących się ognisk. Małe zaczerwienienia znajdują się w górnej części ciała i mają rozmiar nie większy niż dziesięć mililitrów. Liszaj różany rzadko pojawia się na twarzy lub na przedramionach i podudziach.
Jakie inne dolegliwości powoduje porost róży?
Oprócz wyglądu skóry, w indywidualnych przypadkach może również wystąpić zmęczenie, bóle głowy i utrata apetytu. W przeciwieństwie do wielu innych chorób skóry, swędzenie róży ma różne nasilenie. Wielu pacjentów odczuwa jedynie lekkie swędzenie. Jeśli osoba dotknięta chorobą ma [suchą skórę](), widoczne staje się silne swędzenie. Dodatkowo może wystąpić pieczenie i ból.
Które osoby należą do grupy ryzyka różycy?
Choroba może dotknąć osoby w każdym wieku. Jednak najczęściej występuje u osób w wieku od 10 do 35 lat. Na trądzik różowaty cierpią głównie dziewczęta i kobiety.
Czy mam liszaj różowaty lub grzybicę?
Liszaj różowaty i grzybica to choroby skóry charakteryzujące się zaczerwienionymi, okrągłymi lub owalnymi obszarami skóry. Istnieją jednak wyraźne różnice między tymi dwiema chorobami, co umożliwia ich rozróżnienie.
- Przyczyna: Podczas gdy różyczka jest wywoływana przez wirusy, grzybica jest spowodowana infekcją grzybiczą.
- Objawy: Różyczka objawia się łuszczeniem i niewyraźnym przejściem. Na grzybicę wskazuje wyraźny czerwony pierścień wokół obszaru objętego stanem zapalnym.
- Obszary ciała: Obie choroby skóry dotykają tułowia. Grzybica może również pojawić się na ramionach i udach. Grzybica może również wystąpić na twarzy, szyi i kończynach.
Jaka jest przyczyna porostu róży?
Dokładna przyczyna róży nie jest znana. Nowe badania zakładają zakażenie ludzkimi wirusami opryszczki typu 6 i 7. Patogeny te są utajone w organizmach 80% dorosłych. Wirusy te nie powodują ostrych chorób ani objawów. Mogą jednak wybuchnąć pod wpływem pewnych czynników i wywołać chorobę, taką jak różyczka.
Jakie czynniki mogą powodować porost róży?
Chociaż wiele osób jest nosicielami wirusów opryszczki, tylko nieliczni chorują. Jak dotąd choroba nie została wystarczająco zbadana, aby uzyskać dokładne informacje na temat wszystkich czynników wyzwalających.
- Stres: W napiętych fazach życia układ odpornościowy jest osłabiony. Dlatego stres może sprzyjać [wysypce skórnej]() różycy.
- Predyspozycje genetyczne: Pityriasis rosea często występuje rodzinnie.
- Istniejące choroby skóry: Osoby cierpiące na choroby skóry, takie jak łuszczyca lub [neurodermit](), mają zwiększone ryzyko rozwoju trądziku różowatego.
- Szczepienia: W rzadkich przypadkach szczepienia przeciwko żółtej febrze, grypie lub koronawirusowi mogą wywołać trądzik różowaty.
- Choroby: Odnotowano kilka przypadków trądziku różowatego w następstwie zakażenia koronawirusem.
- Zmiana pór roku: Kwitnienie występuje głównie wiosną i jesienią, gdy zmieniają się temperatury.
Czy porost róży jest zaraźliwy?
Liszaj różany nie jest uważany za zakaźny. Wirusy wywołujące chorobę są przenoszone drogą kropelkową lub przez ślinę. Zakażenie nie oznacza, że osoba dotknięta chorobą zachoruje na różyczkę w ciągu swojego życia.
Na czym polega leczenie liszaja różowatego?
Większości osób dotkniętych liszajem różanym przeszkadza on bardziej z kosmetycznego punktu widzenia. Ponieważ choroba w większości przypadków leczy się sama w ciągu dwóch miesięcy, nie jest konieczne specjalne leczenie. W przypadku rozległych dolegliwości, takich jak silne swędzenie, leczenie można wspomagać lekami.
Jak można wspomóc leczenie porostów róży?
Proces gojenia się skóry można wspomóc prostymi środkami. Dzięki odpowiedniemu postępowaniu można również uniknąć poważnych dolegliwości.
- \- Terapia światłem: Światło UV może zmniejszyć stan zapalny skóry i złagodzić objawy.
- \- Higiena: Należy unikać długich i gorących kąpieli lub pryszniców, ponieważ wysuszają one skórę.
- \- Kremy nawilżające: Aby zapobiec wysuszeniu skóry, po każdej kąpieli lub prysznicu należy stosować krem pielęgnacyjny bez wysokiej zawartości tłuszczu.
- \- Sauna: Niepotrzebne pocenie się, na przykład podczas wizyt w saunie, opóźnia gojenie.
- \- Odzież: Ciasna odzież powoduje otarcia i podrażnienia skóry. Tekstylia wykonane z mikrofibry nie są oddychające i szybko powodują nagrzewanie się skóry w ciepłe dni. Lepiej jest nosić więcej ubrań wykonanych z naturalnych włókien, takich jak bawełna, wełna lub len.
- \- Zmiany stylu życia: Ograniczenie stresu, zdrowa dieta i odpowiednia ilość snu mogą poprawić przebieg trądziku różowatego.
Jakie leki pomagają w walce z porostem róży?
Jeśli objawy są bardziej nasilone, takie jak swędzenie i pieczenie, kremy lecznicze lub leki mogą złagodzić dyskomfort. Należą do nich:
- Maść kortyzonowa do wcierania ma działanie przeciwzapalne.
- Polidokanol ma łagodne działanie znieczulające i łagodzi swędzenie.
- W przypadku bardziej nasilonych objawów, leki przeciwhistaminowe w postaci tabletek mogą pomóc w walce ze swędzeniem.
Jak długo trwa leczenie porostów róży?
Różyczka zwykle goi się w ciągu ośmiu do dziesięciu tygodni. Jest to niezależne od tego, czy stosowane są leki. W ciężkich przypadkach pityriasis rosea gojenie może trwać kilka miesięcy. Jeśli przebieg jest normalny i nie występuje swędzenie, nie ma blizn. Aby skóra dobrze się zagoiła, nie może się na niej gromadzić ciepło.
Czy muszę iść do lekarza, jeśli mam trądzik różowaty?
Pityriasis rosea jest nieszkodliwą, ale długotrwałą chorobą. Jeśli wyniki są potwierdzone i nie występują inne objawy fizyczne, wizyta u lekarza nie jest absolutnie konieczna. Dermatolog może określić, czy jest to grzybica, czy trądzik różowaty. Jeśli grzybica wystąpi w czasie ciąży, ważne jest, aby skonsultować się z ginekologiem. Infekcja w pierwszych tygodniach ciąży może prowadzić do powikłań, takich jak przedwczesny poród.
Jakie domowe sposoby pomagają na porost róży?
Leczenie róży może być wspomagane przez domowe środki zaradcze. Pomagają one zmniejszyć objawy, szczególnie w ciężkich przypadkach.
- Zimno: okłady z zimnej wody mogą złagodzić swędzenie i ból.
- Kąpiele: Sól morska lub rumianek są doskonałymi dodatkami do kąpieli łagodzącymi skórę. Woda nie powinna być jednak zbyt gorąca, ponieważ może to nasilić objawy.
- Oczar[wirginijski](): Oczar wirginijski działa chłodząco i kojąco na skórę. W tym celu najlepiej stosować zimne okłady z wodą z oczaru wirginijskiego. Stosowane produkty z oczaru wirginijskiego nie powinny zawierać alkoholu, ponieważ ten również wysusza skórę.
- Oleje roślinne: Oleje takie jak olej z wiesiołka, olej jojoba lub olej kokosowy mogą być stosowane na zmienioną chorobowo skórę. W tym celu skóra musi być wilgotna, ponieważ czyste oleje wysuszają skórę.
Jak leczy się różyczkę u niemowląt i małych dzieci?
Jeśli niemowlęta lub małe dzieci zachorują na różyczkę, leczenie musi być dostosowane do małych pacjentów. Pediatra może najlepiej doradzić rodzicom, które leki są zatwierdzone dla dzieci. Następujące punkty mogą przyspieszyć gojenie.
- Domowe środki zaradcze również wspomagają leczenie u dzieci.
- Produkty pielęgnacyjne nie powinny zawierać zbyt dużo tłuszczu; lepszy jest bezzapachowy krem nawilżający.
- Niemowlętom i małym dzieciom należy również zapewnić optymalne warunki dla skóry. Unikaj pocenia się i noś oddychającą odzież wykonaną z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, aby zapobiec gromadzeniu się ciepła.
- Opalanie może powodować ciemnienie obszarów objętych stanem zapalnym.