U niemowląt i małych dzieci noszących pieluszki często występuje bolesna pupa lub krostki. Dwie trzecie wszystkich dzieci w wieku pieluszkowym cierpi na pieluszkowe zapalenie skóry przynajmniej raz w tym okresie. Dla rodziców pojawia się pytanie, co szybko pomaga w przypadku pieluszkowego zapalenia skóry.
Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?
Objawy pieluszkowego zapalenia skóry są zróżnicowane. Obolała pupa boli dzieci i jest widoczna w ich zachowaniu. Dlatego często marudzą, nie lubią się ruszać i źle śpią. Boląca pupa często objawia się u małych dzieci podczas przewijania:
- Rozległym zaczerwienieniem
- Opuchnięte i obolałe obszary na pupie
- Zaczerwienienie i otwarte obszary w okolicy odbytu lub narządów płciowych
- Krosty i pryszcze, które mogą się sączyć
- Ból i swędzenie
- Pieczenie podczas oddawania moczu i stolca
- Białe i łuszczące się plamy skóry w kształcie pierścienia
- Wyraźny zapach amoniaku
Wszystkie objawy nie zawsze występują w tym samym czasie. Tworzenie się łusek i obszarów płaczu zwykle pojawia się dopiero w trakcie choroby. W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry wskazuje to na obecność grzyba, tzw. pleśniawki pieluszkowej.
Jakie są przyczyny serwetkowego zapalenia skóry?
Istnieje wiele przyczyn pieluszkowego zapalenia skóry. Wielu rodziców podejrzewa, że przyczyną jest nietolerancja pieluszek lub egzema pieluszkowa. Jednak zdarza się to tylko w rzadkich przypadkach.
Co powoduje pieluszkowe zapalenie skóry?
Wysypka pieluszkowa jest bardzo nieprzyjemna dla dotkniętych nią dzieci, dlatego pomocne jest znalezienie przyczyny i powstrzymanie jej. Objawy te mogą być spowodowane wieloma różnymi przyczynami. Główną przyczyną jest zbyt rzadkie zmienianie pieluszek. Z moczu wytwarzany jest szkodliwy amoniak, który zmiękcza skórę. Tarcie, grzyby lub bakterie powodują bolesność wrażliwej skóry. Następujące problemy sprzyjają rozwojowi pieluszkowego zapalenia skóry:
- Biegunka
- Niewystarczające mycie lub suszenie pośladków
- Zbyt częste mycie agresywnymi detergentami
- Używanie wilgotnych chusteczek
- Kwaśne lub pikantne pokarmy
- Przeziębienie lub ząbkowanie
Jakie jest leczenie zapalenia skóry serwetek?
Ból pupy u niemowląt lub małych dzieci powinien być leczony natychmiast, zanim choroba rozprzestrzeni się dalej. Pieluszkowe zapalenie skóry wiąże się ze swędzeniem i bólem u niemowląt, które należy szybko złagodzić. Najważniejsze środki koncentrują się na umożliwieniu skórze dobrego wyschnięcia. Odbywa się to poprzez:
- Szybką zmianę pieluszek po wypróżnieniu.
- Staranne osuszanie obszaru pupy i fałdów skóry
- Nie używaj mokrych chusteczek ani oleju
- Zapewnienie dostępu powietrza i światła do skóry w okolicy pupy.
- Używaj oddychających pieluch
- Używaj jedwabnej wkładki w pieluszce.
Jakie produkty można stosować w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry?
W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry maść na bazie dekspantenolu może przyczynić się do gojenia się ran. Składnik aktywny wspomaga tworzenie nowych komórek skóry. Sprawdzonym środkiem w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry jest maść cynkowa. Produkt ten chroni skórę przed wilgocią i przyspiesza gojenie. W przypadku wielu bolesnych miejsc zaleca się stosowanie maści kortyzonowej. Nie należy jej jednak stosować u niemowląt i małych dzieci bez konsultacji z lekarzem.
Jakie domowe sposoby pomagają na pieluszkowe zapalenie skóry?
W przypadku pieluszkowego zapalenia skóry domowe środki zaradcze mogą złagodzić dyskomfort i wspomóc gojenie. Klasyczne produkty stosowane w przypadku urazów okazały się skuteczne. Odpowiednie domowe sposoby na leczenie pieluszkowego zapalenia skóry to:
- Wełna lecznicza pochłania wilgoć i pielęgnuje podrażnioną i zestresowaną skórę dzięki zawartości lanoliny.
- Garbniki z czarnej herbaty łagodzą swędzenie i działają przeciwzapalnie.
- [Woda]() z oczaru wirginijskiego skutecznie zwalcza stany zapalne oraz zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia skóry. Należy stosować produkt bez alkoholu, w przeciwnym razie hydrolat może ulec poparzeniu podczas stosowania.
- Herbata rumiankowa hamuje stany zapalne i wspomaga gojenie się ran
Czy muszę zabrać dziecko do lekarza z powodu pieluszkowego zapalenia skóry?
Jeśli zmiany skórne występują na większym obszarze, w sposób widoczny i niewytłumaczalny, należy skonsultować się z pediatrą. Dotyczy to również ciężkich lub długotrwałych stanów zapalnych. Jeśli podejrzewa się zakażenie grzybami lub bakteriami, lekarz musi przepisać niezbędne leki.
Jak zapobiegać odparzeniom pieluszkowym?
Odparzeniom pupy można zapobiegać dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry niemowląt. Ukierunkowane środki, takie jak
- Regularna zmiana pieluszek: Niemowlęta powinny otrzymywać świeżą pieluszkę najpóźniej po dwóch godzinach. W przypadku małych dzieci odstęp ten należy zwiększyć do trzech do czterech godzin.
- Pieluchowanie dzieci po wypróżnieniu: Dzieci potrzebują świeżej pieluszki po wypróżnieniu. Dotyczy to również sytuacji, gdy dziecko dopiero co otrzymało świeże pieluszki.
- Osuszanie skóry: Po umyciu należy dokładnie osuszyć skórę ręcznikiem. Należy również zadbać o fałdy skóry.
- Nie używaj mokrych chusteczek do czyszczenia: Zamiast mokrych chusteczek należy używać ściereczek lub waty. Dół pieluchowanych dzieci czyści się wyłącznie czystą wodą lub olejem zamiast mydła.
- Wczesne leczenie: Jeśli skóra jest lekko zaczerwieniona, należy zapobiegać pogarszaniu się jej stanu. Do oczyszczania można stosować produkty zawierające garbniki, takie jak czarna herbata lub ekstrakt z hamamelisu. Następnie zaczerwienione obszary należy chronić przed wilgocią za pomocą maści cynkowej.
- Powietrze i światło: Jeśli niemowlęta i małe dzieci regularnie poruszają się z odkrytymi pupami, dolne warstwy skóry również ulegną wysuszeniu. Najlepiej zrobić to, gdy dziecko właśnie się wypróżniło i pupa została oczyszczona.
Latem łatwo jest pozwolić dzieciom kopać lub raczkować bez pieluszki na zmianę. Szmatka wykonana z moltonu lub stary ręcznik chroni koc do raczkowania. Zimą dziecko może szybko zmarznąć bez pieluszki i ubrania. Para rajstop z otworem na dole ogrzewa małe nóżki, ale pozwala powietrzu dotrzeć do pupy.