Świąd, znany również jako swędzenie, to nieprzyjemne uczucie na skórze. Termin ten pochodzi od łacińskiego prurire, co tłumaczy się jako "swędzieć". Swędzenie może być objawem wielu różnych chorób i schorzeń. Niestety, oprócz swędzenia, wiele osób cierpi również z powodu poczucia wstydu i prowadzi odizolowane życie. Odpowiednia diagnoza i leczenie świądu może pomóc w znacznej poprawie jakości życia.
Co to jest świąd?
Świąd jest medycznym terminem określającym "permanentne swędzenie", to nieprzyjemne uczucie na skórze sprawia, że ludzie chcą się drapać przez cały czas. Jeśli osoby dotknięte świądem poddadzą się mu, odczuwają krótkotrwałą ulgę. Skóra jest zestresowana przez drapanie i rozwija się błędne koło swędzenia i drapania. W ciężkich przypadkach powstają zadrapania i blizny.
Jakie są różne formy świądu?
Samoistnie występujący silny świąd jest najpierw nazywany ostrym. Jeśli trwa dłużej niż sześć tygodni lub nawraca, stan ten uznaje się za przewlekły. Osoby cierpiące na przewlekły świąd mogą czuć się niekomfortowo z powodu ciągłego swędzenia. Może to powodować, że świąd ma znaczący wpływ społeczny. Swędzenie może również prowadzić do zaburzeń snu, co wpływa na codzienne czynności i życie zawodowe.
Jakie są objawy świądu?
Świąd może powodować szereg objawów. Przede wszystkim powoduje nieprzyjemne uczucie na skórze, które może wywołać drapanie lub pocieranie. W cięższych przypadkach świąd może prowadzić do zmian skórnych, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, pęcherze lub strupy. Skóra osób dotkniętych chorobą jest często podatna na wysuszenie. Jeśli swędzenie jest nadmierne, zadrapane obszary mogą być widoczne.
Jak wygląda skóra ze świądem?
Istnieją dwie różne formy świądu. Wiążą się one z różnymi schorzeniami skóry:
- Pruritus cum materia: W tym przypadku świąd pojawia się jako objaw towarzyszący chorobom skóry, takim jak wyprysk atopowy, grzybice skóry, łuszczyca lub pokrzywka. Skóra jest zaczerwieniona, łuszcząca się lub popękana, w zależności od wcześniejszej choroby.
- Świąd sine materia: W tych przypadkach świąd występuje bez pierwotnych widocznych zmian skórnych.
Jak się ma swędzenie do świądu?
Świąd może być odczuwany na różne sposoby. Może to być lekkie mrowienie, kłucie lub pieczenie lub może być opisane jako nieprzyjemne uczucie ciągnięcia lub ściskania. Czasami swędzenie jest odczuwane jako swędzenie, drapanie lub skrobanie. Zdarzają się również przypadki, w których swędzenie jest tak intensywne, że odczuwane jest jako bolesne. Rodzaj i intensywność swędzenia mogą się różnić w zależności od przyczyny, lokalizacji i nasilenia świądu.
Jakie są przyczyny świądu?
Swędzenie występuje z powodu stymulacji górnych włókien nerwowych w skórze. Ta stymulacja lub podrażnienie następuje poprzez różne substancje przekaźnikowe ze skóry lub krwi. Stymulacja jest przekazywana z nerwów w rdzeniu kręgowym do mózgu. Tworzy to impuls do drapania danego obszaru. Istnieją różne substancje przekaźnikowe, które mogą wywoływać swędzenie. Dlatego odczucia w obszarach ze świądem mogą być bardzo różne dla każdej osoby.
Jakie czynniki mogą wywołać puryzm?
Emisja substancji przekaźnikowych, takich jak histamina lub serotonina, może być wywołana przez różne czynniki.
- Choroby skóry: różne choroby skóry, takie jak egzema, łuszczyca, pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, łuszczyca.
- Choroby ogólnoustrojowe: choroby ogólnoustrojowe, takie jak choroby wątroby (np. marskość wątroby), choroby nerek, cukrzyca, choroby tarczycy, rak lub HIV/AIDS.
- Leki: skutki uboczne niektórych leków, takich jak antybiotyki, leki przeciwdepresyjne lub przeciwbólowe z grupy opioidów i inne leki.
- Infekcje: Zakażenia wirusami, takimi jak ospa wietrzna, półpasiec i HIV lub pasożytami, takimi jak wszy głowowe.
- Bodźce fizyczne: Bodźce takie jak ukąszenia owadów, [oparzenia słoneczne\]\(/sunburn/), zimno lub ciepło.
- Choroby psychiczne: Stres, niepokój, depresja lub inne choroby psychiczne.
- Ciąża: Ciążowemu zapaleniu skóry może towarzyszyć silne swędzenie.
W niektórych przypadkach świąd może być również wywołany przez interakcję kilku czynników. Jeśli występuje również świąd bez zmian skórnych, diagnoza jest często trudniejsza. Dlatego też nie można ustalić przyczyny świądu u każdego pacjenta.
Na których częściach ciała może wystąpić świąd?
Dotknięci pacjenci odczuwają swędzenie w różnych częściach ciała. Dolegliwości mogą występować na całym ciele lub tylko lokalnie w określonym obszarze. Wyróżnia się dwie różne formy w zależności od występowania choroby:
- Świąd uogólniony: swędzenie występuje na całym ciele i może mieć różne przyczyny.
- Świąd miejscowy: swędzenie występuje tylko w niektórych częściach ciała, takich jak głowa (świąd głowy), pachy, okolice narządów płciowych (świąd narządów płciowych i świąd sromu) lub odbytu (świąd odbytu).
Jakie są różne formy świądu?
W zależności od czynników wyzwalających wyróżnia się różne formy świądu.
- Świąd neuropatyczny: Świąd ten jest spowodowany uszkodzeniem lub nieprawidłowym działaniem nerwów odpowiedzialnych za uczucie swędzenia. Przykładem może być przepuklina dysku. W tej postaci świądu swędzenie występuje zwykle w małym, ograniczonym obszarze.
- Świąd psychogenny: Jest to świąd wywołany czynnikami psychologicznymi, takimi jak stres, lęk lub depresja. Chociaż swędzenie jest rzeczywiste, jego przyczyną nie jest choroba fizyczna. Uważa się, że świąd psychogenny jest wywoływany przez uwalnianie endorfin.
- Świąd cholestatyczny: Ta forma świądu jest spowodowana problemami z wątrobą i żółcią, takimi jak zapalenie wątroby, marskość wątroby. Osoby dotknięte tą chorobą skarżą się na silny dyskomfort, szczególnie wieczorem i w nocy. Często wiąże się to z zaburzeniami snu. Swędzenie jest zwykle zlokalizowane na podeszwach stóp i wewnętrznych powierzchniach dłoni.
- Świąd starczy: Stan ten występuje głównie u osób starszych z powodu starzenia się skóry i utraty wilgoci. Może wystąpić z powodu kserozy ([sucha skóra\]\(/dry-skin/)) lub prurigo nodularis, stanu skóry charakteryzującego się uporczywymi, swędzącymi guzkami na skórze. Swędzenie zazwyczaj występuje na kończynach, głowie i szyi i może prowadzić do bólu, zaburzeń snu i pogorszenia jakości życia.
- Świąd wodny: Jest to rzadki rodzaj świądu, który pojawia się po kontakcie z wodą. Osoby dotknięte tą chorobą odczuwają silne swędzenie skóry podczas brania prysznica, kąpieli lub pływania. Objawy mogą rozpocząć się bezpośrednio po kontakcie z wodą, ale także później, i utrzymywać się maksymalnie przez godzinę.
Jak leczy się świąd?
Ze względu na wiele przyczyn świądu, leczenie jest bardzo indywidualne. Szczególnie ważne jest ustalenie przyczyny przewlekłego świądu. Jeśli świąd jest wywoływany przez leki, bodźce fizyczne lub choroby, poprawa może nastąpić poprzez wyeliminowanie przyczyn. Ponieważ swędzenie zwykle ustępuje bardzo powoli, przeprowadza się również leczenie objawowe. Jest to również wskazane, jeśli przyczyna jest nieznana.
Który lekarz pomaga na świąd?
Jeśli cierpisz na uporczywe lub silne swędzenie, powinieneś udać się do lekarza w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia. Pierwszym punktem kontaktu może być lekarz ogólny lub dermatolog (dermatolog), ponieważ specjalizują się oni w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry, które mogą powodować swędzenie. Jeśli swędzenie jest spowodowane chorobą ogólnoustrojową, lekarz może skierować pacjenta do specjalisty, np. gastroenterologa w przypadku chorób wątroby lub nefrologa w przypadku chorób nerek.
Jakie ogólne środki pomagają w leczeniu świądu?
Niezależnie od przyczyny, w przypadku przewlekłego świądu zalecana jest podstawowa terapia. Nie tylko w przypadku świądu starczego skórze brakuje wilgoci. Dlatego środki pielęgnacyjne są ważnym elementem leczenia.
- Oczyszczanie: Nie należy brać zbyt gorącego prysznica ani kąpieli, a do oczyszczania używać wyłącznie łagodnych mydeł lub syndetów.
- Krem pielęgnacyjny: Stosuj nawilżający i uzupełniający krem odżywczy, aby wzmocnić barierę skórną składnikami mocznika, gliceryny lub kwasu mlekowego.
- Unikaj kontaktu z substancjami drażniącymi, takimi jak detergenty i wełna
- Stres: stosuj techniki relaksacyjne, takie jak joga lub trening autogenny, aby złagodzić stres.
- Wilgotność: zapewnij odpowiednią wilgotność w pomieszczeniach
Jakie leki działają na świąd?
Leczenie świądu jest bardzo indywidualnie dostosowywane do pacjenta przez lekarza prowadzącego. Zależy to od przyczyny i indywidualnego pogorszenia jakości życia. W przypadku silnego świądu i wynikającego z niego uszkodzenia skóry, następujące leki są skuteczne jako maści lub kremy do miejscowego leczenia skóry:
- Kortykosteroidy: łagodzą swędzenie w chorobach skóry, takich jak egzema, łuszczyca lub kontaktowe zapalenie skóry.
- Inhibitory kalcyneuryny: regulują układ odpornościowy i mogą w ten sposób zmniejszać procesy zapalne.
- Miejscowe środki znieczulające: Miejscowe środki znieczulające, takie jak lidokaina lub pramoksyna, mogą być stosowane do krótkotrwałego łagodzenia świądu.
Leki ogólnoustrojowe są stosowane w przypadku uogólnionego świądu ze swędzeniem całego ciała. Są one zwykle dostępne w postaci tabletek.
- Leki przeciwhistaminowe: Leki przeciwhistaminowe, takie jak difenhydramina, cetyryzyna lub loratadyna mogą pomóc w leczeniu świądu związanego z alergią.
- Leki immunosupresyjne: mogą być stosowane w leczeniu ciężkich chorób skóry związanych ze swędzeniem.
- Neuropatyczne leki przeciwbólowe: neuropatyczne leki przeciwbólowe mogą być stosowane w leczeniu świądu skóry.
- Antagoniści opioidów: mogą być stosowane w leczeniu świądu u pacjentów ze świądem związanym z opioidami.
Niektóre z tych leków mogą powodować poważne skutki uboczne. Dlatego powinny być stosowane wyłącznie pod nadzorem lekarza.
Jakie domowe sposoby działają na świąd?
Istnieją różne domowe sposoby, które pomagają w walce z silnym swędzeniem. Szczególnie sprawdza się terapia oczarem wirginijskim, zwanym również oczarem wirginijskim. Destylat oczaru wirginijskiego zawiera substancje czynne, które mają działanie gojące rany, ściągające i przeciwzapalne. Dzięki oczarowi wirginijskiemu zwiększa się wilgotność i zawartość tłuszczu w suchej skórze. Łagodzi to swędzenie i jednocześnie odżywia skórę dzięki oczarowi wirginijskiemu.
- Jeśli swędzenie jest silne, chłodne, wilgotne okłady z jogurtem, czarną herbatą lub odrobiną octu mogą przynieść krótkotrwałą ulgę. Następnie należy dobrze natłuścić skórę.
- Kąpiel w płatkach owsianych koi skórę i łagodzi swędzenie. Wystarczy dodać filiżankę płatków owsianych do wody w wannie i moczyć się przez 15-20 minut.
- Aloes: Żel z aloesu może pomóc ukoić skórę i złagodzić swędzenie. Wystarczy nałożyć żel na dotknięty obszar i pozwolić mu wsiąknąć.
- Kompresy i kąpiele z herbatą z kwiatów rumianku skutecznie zwalczają stany zapalne i wspomagają gojenie się zadrapanych obszarów skóry.
Czy u mojego psa może wystąpić świąd?
Psy mogą również cierpieć z powodu swędzenia, które nazywane jest świądem. Istnieje kilka przyczyn świądu u psów, w tym reakcje alergiczne na pokarm lub czynniki środowiskowe, takie jak pyłki, ukąszenia pcheł, infekcje skóry i pasożyty, takie jak roztocza. Gdy pies cierpi na świąd, może wykazywać objawy swędzenia, takie jak ciągłe drapanie, gryzienie lub lizanie w niektórych obszarach, wypadanie sierści lub zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie lub łuszczenie. Dokładne badanie przez lekarza weterynarii może pomóc zidentyfikować przyczynę świądu i rozpocząć odpowiednie leczenie. W zależności od przyczyny świądu może ono obejmować leki, specjalną dietę lub środki pielęgnacyjne i higieniczne. Ponadto można dbać o psa za pomocą domowych środków zaradczych. Oczar wirginijski jest również szczególnie odpowiedni dla zwierząt. Okłady lub maści z oczaru wirginijskiego zmniejszają swędzenie i wspomagają gojenie się otwartych obszarów.